Početak proljeća u Belišću donio je značajnu i neočekivanu promjenu u poslovnom pejzažu Hrvatske, koja je iznenadila mnoge. Naime, sada je i službeno potvrđeno da će Valentin Adlešič, uspješan poduzetnik i vlasnik tvrtke Cup up d.o.o. iz Bjelovara, vodećeg proizvođača higijenskog papira u Republici Hrvatskoj, postati novi vlasnik tvrtke Astrabel d.o.o. – pionira u proizvodnji tissue papira u Hrvatskoj. Ova najava ne samo da otvara nove poslovne mogućnosti za Astrabel, već ima i značajan utjecaj na razvoj industrije papira u zemlji, što je izazvalo veliko zanimanje među lokalnim poduzetnicima i u širem poslovnom krugu.
Odlična vijest bila je prigoda za razgovor s Valentinom Adlešičem, strateškim partnerom prve tvornice tissue papira u Hrvatskoj u kojoj uspješni poduzetnik vidi ogroman potencijal za domaću proizvodnju visokokvalitetnih proizvoda od higijenskog papira, ali i za nastavak razvoja ovog kraja.
-Gospodine Adlešiču, možete li se predstaviti građanima Belišća i prigradskih naselja?
Moje ime je Valentin Adlešič, vlasnik sam tvrtke Cup up iz Bjelovara i trenutno vlasnik tvrtke Delt papir d.o.o. u iznosu od 75 posto. Do kraja travnja ove godine bismo trebali preuzeti svih 100 posto kompanije Delt papir što znači da smo domicijalno definitivno lider na hrvatskom i regionalnom tržištu po pitanju proizvodnje papira.
-Možete li predstaviti Vašu tvrtku Cup up iz Bjelovara?
Tvrtka Cup up osnovana je 2014. godine, a s radom je počela krajem 2015. godine. Ove godine ćemo biti na oko 40 milijuna eura prihoda, a Delt papir na 36 milijuna eura prihoda što je ukupno oko 70 – 75 milijuna eura ove godine. Preko 70 posto naše proizvodnje je izvoz u zemlje Europske unije: Sloveniju, Njemačku, Austriju, Nizozemsku, Francusku, te Švicarsku i druge europske zemlje. Više smo se bazirali na izvoz i više na proizvodnju robnih marki za druge kupce, a puno manje za vlastitu robnu marku.
-Koji su planovi razvoja Vaše tvrtke u budućem razdoblju?
S obzirom na količinu repromaterijala kojeg kupujemo, definitivno smo mi jedni od rijetkih koji nemamo vlastitu proizvodnju tissue papira. Zbog toga mi je strateški interes ući u partnerstvo, odnosno preuzimanje tvrtke Astrabel d.o.o. i pokretanje proizvodnje papira u Belišću u što je moguće kraćem roku.
-Što znači ulazak Vaše tvrtke u vlasničku strukturu Astrabela za Vaše poslovanje?
Ulazak Cup upa u tvrtku Astrabel za nas definitivno znači vertikalnu integraciju. To znači da bismo sami proizvodili svoj repromaterijal i više ne bismo bili podložni raznoraznim utjecajima izvana i promjenama cijena. Na taj način bismo si osigurali i konkurentnost na tržištu i sigurnost pri samoj dobavi repromaterijala. Svih ovih deset godina nedostatak vlastitog repromaterijala nam je ogroman problem, jer smo prisiljeni na raznorazne načine snalaziti se kod dobavljača, a na ovaj način bismo imali svoju vlastitu proizvodnju. Kao što sam na početku razgovora rekao, 75 milijuna eura bi nam bili ukupni prihodi, a kompanije u našem okruženju koje imaju prihode 30 do 40 milijuna eura čak imaju vlastitu proizvodnju. Mi smo jedni od rijetkih koji još uvijek nemaju vlastitu proizvodnju.
-Kakvi su vaši planovi za tvrtku Astrabel d.o.o. Belišće?
Planovi su definitivno širenje kapaciteta. Trenutačno kapaciteti koje bi Astrabel imao čine ukupno 55 do 60 posto naših potreba, tako da bi se definitivno startalo s jednim papir-strojem, a nakon toga bi se išlo automatski u nabavu drugog papir-stroja kako bismo za početak zadovoljili bar naše vlastite potrebe.
-Kakvi su benefiti za lokalnu zajednicu od Vašeg poslovnog angažmana u tvrtki Astrabel d.o.o.?
Benefiti su kako ja vidim, za početak definitivno zapošljavanje domaćeg stanovništva, što bi bilo sigurno pedesetak novih radnih mjesta. S obzirom da mi je također plan preuzeti 100-postotno vlasništvo u tvrtki Astrabel d.o.o. i s obzirom da će se tu u startu zaposliti 50 ljudi – domicilnog stanovništva, jako me iznenadilo što sam prije nekoliko tjedana imao pozive od predstavnika političkih stranaka, odnosno oporbe, koji su me pokušali odgovoriti od ulaska i investiranja u Belišće i investiranja u Astrabel d.o.o. Jednostavno ne vidim koji je smisao da takav projekt ne uspije s obzirom da je prvi i jedini u Hrvatskoj.
-Kakav je gospodarski i socijalni položaj zaposlenika u Vašim tvrtkama uključujući u budućnosti i Astrabela d.o.o.?
Što se tiče zaposlenika u tvrtkama koje su u mom vlasništvu, a što se da i provjeriti na Poslovnoj Hrvatskoj, naše plaće su iznad prosjeka za Zagreb, još više za Bjelovar, a smatram i još više za Belišće. Pošto je Belišće mala sredina smatram da će plaće biti i više nego prosječne.
-Po Vašem mišljenju, što bi lokalna zajednica mogla pridonijeti za budući uspjeh Astrabela d.o.o?
U zadnje vrijeme svi poslovi koje imamo s lokalnom zajednicom su zapravo ishođenje dokumentacije, papirologija i pomaganje u birokratskim rješenjima tako da očekujemo da se tu suradnja nastavi u istom tonu kako bismo što je moguće više ubrzali papirologiju koja nam je svima bila najveći problem. Kao što znate, u Hrvatskoj nigdje nije otvorena tvornica tissue papira upravo zbog raznoraznih dozvola i ovo bi bio prvi takav projekt u Hrvatskoj. Lokalna zajednica je ovdje jako puno pomogla i dovela to pred gotov čin!
Plan je da bi sve trebalo započeti sredinom ove godine: moj ulazak u vlasništvo Astrabela, završavanje financijske konstrukcije i svega ostalog, a proizvodnja bi trebala krenuti maksimalno 10 do 12 mjeseci nakon toga, uključujući i zapošljavanje i sve ostalo.
-Kada možemo očekivati da ćete postati i građanin Belišća?
Nadam se da ćemo rješavanjem vlasničke strukture i mojim ulaskom, odnosno ulaskom Cup upa u vlasničku strukturu Astrabela, načiniti djelomično taj prvi korak u mom postajanju građaninom grada Belišća.
-Kakvo je Vaše viđenje cijelog ovog projekta i što biste poručili građanima grada Belišća?
Po mojim očekivanjima to teče sporo, ali po realnim očekivanjima teče poprilično brzo. Cijeli ovaj projekt još nitko u Hrvatskoj nije napravio! Tu su velike komplikacije po pitanju dobivanja svih mogućih dozvola, ali i financiranja projekta pošto je projekt izuzetno zahtjevan. Naravno da bih volio da projekt danas zamislim i da ga sutra realiziram, ali – to tako ne ide! Mislim da sve ide svojim koracima, ali i da je vrlo bitno da se ne napravi ni jedan zakonski ni proceduralni, odnosno birokratski propust. To je glavni cilj svega ovoga, tako da sam zadovoljan tempom kojim sve skupa ide. Posljednje tri godine smo u stalnom kontaktu, pratimo realizaciju projekta, vlasničku strukturu, te što nedostaje od dozvola. Premda bi netko rekao da to ide sporo, no s obzirom da nikad u povijesti nitko nije napravio takav projekt u Hrvatskoj – mislim da je ovo izvanredan rezultat!